środa, 4 października 2017

"Takie coś" - warsztaty o tolerancji

Typograficzne warsztaty dla dzieci o tolerancji wokół wiersza E. Leara "Takie coś".

Podstawą realizacji warsztatu jest wiersz pt. „Takie coś” w przekładzie Andrzeja Nowickiego, z tomu poezji wydanego nakładem wydawnictwa Drzewo Babel (2006) pt. „Dong, co ma świecący nos” autorstwa Edwarda Leara, poety absurdysty tworzącego w Wielkiej Brytanii w XIX wieku.

Tekst traktuje o inności wobec zastanej rzeczywistości. Bohater - Takie Coś, wędruje pośród krain należących do świata zwierząt, ptaków, ryb i owadów, wzbudzając zdziwienie i zainteresowanie ich mieszkańców. Choć swoją innością nie przystaje do żadnego z nich, to samotnie podróżując po obcych krainach sam daje świadectwo ciekawości świata, otwarcia i przyjaźni.

Tematyka wiersza jest znakomitym pretekstem do dyskusji o wszelkich innościach i wykluczeniach, czy to z powodu pochodzenia, religii, koloru skóry, otyłości, choroby, czy też innego myślenia i światopoglądu.

Za pomocą projektu graficzno-typograficznego,tworzone na podstawie wiersza prace stają się pretekstem do rozmowy o tolerancji wśród dzieci, a jednocześnie materiałem do kreatywnych działań plastyczno-typograficznych i teatralnych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz